میناکاری بدون کوره روی سفال یکی از هنرهای بهشتی است که متعلق به کشور ایران وشهر بسیار زیبای اصفهان است. میناکاری یا میناسازی هنری درخشانی است با سابقه ای در حدود هفت هزار سال، که زیرمجموعه صنایع دستی است؛از میناکاری برای زیبایی بخشیدن زیور آلات و ظروف مختلف همچون سفالی و مسی استفاده می شود. امروزه این هنر بیشتر بر روی مس انجام می شود ولی با این حال می توان بر روی طلا و نقره نیز انجام شود.همچنین می توان روی سفال میناکاری کرد.

امروزه مینا کاری روی سفال بسیار چشم گیر شده است؛مینا کاری روی سفال از شهر اصفهان با استادان برجسته و بزرگ شروع شد،مینا کاری در زبان فارسی به معنای آسمان آبی به دلیل اینکه رنگ کشور ما رنگ فیروزه ای است که این رنگ از خانواده ای آبی است.

مینا کاری روی سفال شیراز

هنر مینا کاری ترکیبی از خاک و آب و آتش است که به دست استادان مینا کاری با نقاشی آمیخته می شود. اخیرا اکثر افرادی که دوست دار هنر هستند در کنار خانه داری و یا هر کاری که دارند هنر مینا کاری را روی سفال انجام می دهند اما اکثر کسانی که آن را انجام می دهند از هنر مینا کاری به خوبی آگاه نیستند. میخواهیم روش کامل مینا کاری را به صورت عامیانه کمی آموزش دهیم برای این کار به لعاب و سفال خام و دیگر وسایل میناکاری نیاز دارید.

میناکاری سفال که یکی از هنر های چشمگیری است که در تاریخ وجود دارد برای مثال:شش انگشتر طلا مربوط به سیزده دوره پیش از میلاد در قبرس یافت شده است.

اول یک بشقاب 15 سانتی را انتخاب کنید و با توجه به کوچک بودن سایز این بشقاب می توانید به راحتی روی ان مینا کاری انجام دهید و زود آن را تمام کنید. اول باید با سمباده تمامی دور و اطراف ظرف را سمباده بکشید و کاملا صاف و اماده کشیدن طرح مد نظر خودتان را روی ظرف را بر روی شابلون بزنید.

مینا کاری بدون کوره

بعد از اینکه تمامی سطوح بشفاب را سمباده کردید و ظرف کاملا صاف شده بود نوبت به آماده کردن بشقاب برای کشیدن طرح می باشد. اگر شما نمی توانید به خوبی طراحی کنید و یا در کشیدن آن مشکل دارید می توانید از شابلون استفاده کنید، شما باید ابتدا نقطه ای وسط بشقاب یا ظرف ایجاد کنید و آن را به قسمت های مساوی در بیارید تا وقتی که شما می خواهید نقش را بکشید و یا با شابلون ان را درست کنید نقاشی را در جای مناسبی بگذارید و یا بکشید به نوعی که فاصله بین نقش ها کاملا مساوی باشد.

اکنون می توانید نقش های انتخابی خود را که درست کرده اید و یا روی شابلون کشیده اید بر روی ظرف بکشید و یا طراحی نمایید، البته حتما باید برای این کار از جوهر های مخصوص استفاده نمایید چون جوهر های غیر از جوهر های مینا کاری باعث پخش شدن و یا پاک نشدن بر روی سفال و نقش ها می شود.

بعد از تمام کردن نقاشی و یا شابلون کشیدن نوبت کشیدن سیاه قلم می باشد. می توانید با استفاده از سیاه قلم و با ریختن کمی از سیاه قلم داخل یکی از پمپ های مخصوص آماده کشیدن سیاه قلم این ظرف شوید. شاید برایتان سوال باشد که سیاه قلم چیست و چگونه است اکنون برایتان توضیح خواهیم داد حتی جالب است بدانید که خودتا نیز می توانید در خآنه سیاه قلم درست کنید.

مینا کاری روی سفال

سیاه قلم مخلوطی از چسپ و گرافیت و… است که با کشیدن آن دیگر لعاب های شما از جاهای از پیش تعیین شده در هنگام لعاب زدن خارج نمی شود. همینطور این کار یعنی خارج نشدن لعاب از داخل نقوش در داخل کوره هنگام ذوب شدن نیز این لعاب اتفاق م یافتد. شاید بعد از کشیدن سیاه قلم فکر می کنید که به مرحله سختی رسسده اید.

در این مرحله شما باید رنگ کار ی طرف را انتخاب کنید به طوری که همه ی رنگ های درون ظروف با هم سازگاری داشته باشند، برای این کار می توانید از قبل بشقاب مینا کاری شده را نگاه کنید و به الگو و طرح های آن با دقت نگاه کنید تا یک الگو برای شما باشد و از آن ایده بگیرید. برای شروع لعاب زدن و پس از اینکه لعاب های آماده شده برای مینا کاری را خریداری کردید. مقدار کمی از لعاب را درون پمپ بریزید البته اول نام رنگ ها را روی پمپ بنویسید که اشتباهی به وجود نیاید بعد از آماده کردن لعاب ها و ریختن آنان داخل پمپ ها شما باید سوزن لعاب را داخل نقش های کشیده شده کاملا پر کنید.

از فشار دادن بسیار زیاد سوزن روی بشقاب و پر کردن لعاب بیش از حد خودداری کنید. و حتما قبل از استفاده از پمپ ها حتما آنان را بتکانید تا لعاب با آب ترکیب گردد تا لعاب شما هنگام استفاده رقیق یا غلیظ نشود، و سپس لعاب زدن را ادامه میدهیم. این کار نیاز به حوصله ی زیادی دارد و باید به آرامی با آن برخورد کنید و اگر در وسط کار خسته شدید در زمان بندی های مختلف بعد از استراحت ادامه ی کار را انجام دهید، دقت کنید در بین نقش ها فضای خالی ای وجود نداشته باشد و حتما دور بشقاب را پر کنید.

در مرحله ی آخر نوبت پاشیدن فِرِد است فرد دانه های ریز شیشه هستند که با پاشیدن آن روی لعاب ظروف آنان ضد آب و براق می شوند پس از آنکه این بشقاب را فرد زدید و داخل کوره گذاشتید بشقاب ما به شکل بشقاب های میناکاری در می آید. این طروف را می توانید درون کوره قرار بدید و یا از اول ظرف سفالی را در کوره قرار داده و بعد از آن طرح ها و میناکاری ها را روی آن انجام دهید تا بدون کوره ی سفالگری ان را درست کنید. این ظروف به دلیل طرح ها و رنگ های سنتی ای که دارند در بین جهانیان نیز حتی بسیار پر طرفدار هستند. گاهی این ظروف را به عنوان ظروف تزئینی خانه نیز استفاده می کنند و یا از این طروف برای غذا پزی و کار های دیگر خانه نیز استفاده می کنند اما بیشتر نقش تزیینی دارند، کشور های مختلفی خواستار دریافت این ظروف هستند که می توان به ترکیه، چین، اسپانیا، آمریکا، ایتالیا و… اشاره کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *