سنگاب مس خاتم کاری شده جزو تولیدات صنایع دستی مردمان ایران زمین است  که برای تهیه  آن از یک سری فرآیند ها استفاده می ‌شود که در نهایت  این محصول در شکل ها و اندازه های مختلف به بازار ارائه می ‌شود. در مرجع فروش انواع ظروف صنایع دستی، این محصولات در زیباترین و جذاب ترین شکل ها و طرح های ارائه داده می شوند.

مرجع فروش سنگاب مس خاتم کاری

کاربرد سنگاب مس در قدیم

کاربرد سنگاب مس در قدیم  در راستای بررسی کاربرد سنگاب مس در قدیم به معرفی این محصول می پردازیم.

در قدیم در کناره درب ورودی مساجد  سقاخانه احداث می شدند و این مراکز دارای یک حلقه چاه آب بودندکه آب  آنها توسط شخصی از چاه بیرون کشیده می‌شد و در یک سنگاب برای استفاده عموم مردم ریخته می‌ شد. سنگاب در واقع سنگ تو خالی مستطیل شکل بود که دارای ارتفاع ۵۰ تا ۷۰ سانتیمتر و بلندی بیرونش از این ارتفاع بیشتر دیده می شد. سنگاب در روی زمین جلوی سقاخانه ها پیش دست مراجعان قرار داده می ‌شد.

در بیشتر کشور های اسلامی و کشور های اروپایی این ظرف در جنس مس انتخاب می ‌شد. سنگاب در سنت شیعه تقدس بسیار زیادی داشته و بیشتر سنگاب های تولید شده در فرهنگ شیعه دارای نوشته های وقت نامه برای امام حسین  و حضرت ابوالفضل می باشد.

از این سنگاب ها علاوه بر خوردن آب، برای وضو نیز استفاده می‌ شد و از آنجایی که به بهداشت و زیبایی شناسی  در فرهنگ شیعه توجه زیادی می ‌شد،  استفاده از این نوع سنگاب ها در بین مردم رایج بود.

سنگاب های موجود در مساجد و اماکن مقدس از نظر شکل ظاهری با یکدیگر متفاوت بودند و بیشترین سنگاب ها به صورت دایره ای و تعدادی از آنها به شکل مستطیلی تولید می ‌شدند.

برای طراحی روی سنگاب ها از طرح های تزیین دیوار کاخ های اشکانی و ساسانی کمک گرفته می ‌شد و بر روی بدنه این نوع ظروف از شیارهای ممتد با ایجاد ماهیچه سنگی استفاده می‌ شد که مقاومت بدنه ظرف را در برابر تغییر دما و یخ زدگی بالا می برد. بیشتر سهم تزیین و طراحی سنگاب ها را کتیبه ها بر عهده  می گرفتند.

قیمت انواع سنگاب مس خاتم کاری

قیمت انواع سنگاب مس خاتم کاری قیمت انواع سنگاب خاتم کاری شده مسی در راستای طراحی منحصر به فرد این ظروف و هم چنین تولید آن در نقش و نگار های مختلف متفاوت است و قیمت آن ها طبق طراحی ها که روی آن ها انجام می ‌شود، مشخص می گردد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *