ساعت دیواری ملیله دست‌ ساز حرفه ای از محصولات کاربردی در بازار صنایع دستی نصف جهان (اصفهان) بوده، که برای میزهای تحریر، پذیرایی و حتی میز کار طراحی شده. قیمت ساعت ملیله سایز کوچک بسیار مناسب است، دست ساز بودن آن ارزش بیشتری به کار داده است.

ساعت دیواری ملیله

ملیله کاری از ظرف ترین رشته های فلزکاری میباشد و یکی از برجسته‌ ترین صنایع دستی در ایران به شمار می‌رود‌. ملیله کاری در واقع ظریف کاری طلا، نقره، مس که با استفاده از مفتول ها و نوارهای نقره و به کارگیری ذوق و سلیقه هنری به شیوه منظم و اسلیمی، در شکل های مختلف تزئینی همچون پایه استکان، سینی، ساعت و… است.

شمش های نقره را با چکش یا دستگاه نورد به شکل مفتول های چهارپهلو، باریک می‌کنند و ابتدا نقش های کوچک را می‌سازند، سپس آنها را در کنار هم در یک قالب قرار داده و با نقره ای با عیار پایین تر لحیم می‌کنند.

عمده ترین مواد اولیه ملیله کاری را نقره تشکیل می‌دهد‌. سایر مواد مصرفی در ملیله کاری را موم طبیعی، تیزاب، زاج سفید و جوهر گوگرد تشکیل می‌دهد. به طور کلی ابزار کار ملیله کاری شبیه ابزار کار زرگری میباشد.

ابزا آلاتی که در ملیله کاری به کار می‌رود شامل:

کوره، کوره های زغالی یا گازی که جهت ذوب فلزات، حرارت تولید می‌کنند. بوته، ظرفی استوانه ای که برای ذوب نقره استفاده می‌شود.

حدیده، ابزاری برای تهیه مفتولهای نقره با قطرهای مختلف از دو لایه بیرونی و درونی استفاده می‌شود.

ریجه، قالب فلزی که نقره بعد از ذوب داخل آن ریخته می‌شود. دستگاه نورد، شمش ملیله ای را به مفتول تبدیل می‌کند. دمبوری، که حاوی یک مخزن بنزین، یک دم هوا و همچنین مشعل میباشد و جهت آتشکاری جزئی به کار می‌رود. انبر آتش کاری، که دارای دسته ای بلند بوده و هنگام آتش و لحیم کار استفاده می‌شود.

نوع دیگر مته برقی است که برای سوراخ کردن برخی قسمت های زمینه کار استفاده می شود. تخته تاب، که دو قطعه چوب است و برای تابیدن مفتول نقره ای کاربرد دارد. قیچی، که برای بریدن ورق های آهنی و قطع ورقهای مفتولی قابل مصرف است.

فرچه یا برس سیمی، که برای پاک کردن ناپاکی ها و چرک از روی ملیله کاربردی میباشد. آینه سوهان، جهت براق کردن و شفاف نمودن سطح کار نقره می توان استفاده نمود. جفت، برای شکل دادن مفتول ملیله به ریز نقش‌ ها کاربردی است. قالب ریخته گری، برای ساختن اشیاء از قبیل پایه و دسته استکان نیز به کار برده می‌شود. و در آخر دندانه میباشد که برای تبدیل نوار نقره ای به نوار دندانه دار کاربردی است‌.

ساعت دیواری دست ساز تزیینی

انتخاب ساعت دیواری مناسب و نقش موثر آن در زیبایی، دکوراسیون و چیدمان منزل از فاکتورهای بسیار مهمی میباشد که نادیده گرفته شده و از اهمیت ناچیزی برخوردار است.

ساعت های دیواری دست ساز تزئینی بسیار شیک و مدرن برای منازل است. ساعت های دیواری خاتم کاری تزئینی گزینه مناسبی برای زیبایی دکوراسیون منزل میباشد. این ساعت ها هشت ضلعی می‌باشند و یکی از بروز ترین هدیه ها برای دوستان می‌تواند باشد.

یک نوع ساعت تزئینی و بسیار زیبا ساعت خاتم کاری اصفهان است که این ساعت معمولا ترکیبی از ۶ هنر خاتم، مینا و حتی جدیدتر از آن ترکیب خاتم همراه با صفحه معرق رنگی به جای هنر میناکاری است.

این نوع ساعت های تزئینی می‌توانند هدیه ای شکیل و لوکس برای عزیزان مان باشند، چون قدمت بالایی دارد و به دست هنرمندان خوش ذوق و سلیقه شهر اصفهان ساخته شده است و ظریف کاری و دقت آنها در این هنر تاریخی باعث تشکیل بهترین صنایع دستی در ایران و اصفهان شده است.

همچنین می توانید خودتان در خانه با پارچه های نمدی و دیگر وسایل تزئینی مثل مروارید و… ساعتی که از قدیم دارین و کهنه شده را به یک ساعت خاص و هنر دست تبدیل کنید.

میتوانید ساعت های تزئینی زیبا از جمله ساعت های میناکاری شده و قلمکاری را از سایت آراد با قیمتی مناسب و کیفیتی عالی به صورت آنلاین خریداری کنید.

برای انتخاب یک ساعت دیواری باید به دکوراسیون منزل و رنگ و نوع آن توجه کنیم و ساعتی که متناسب با چیدمان و دکور ما باشد را خریداری کنیم. ساعت می‌تواند مدل تزئینی و دست ساز باشد که این مدلها بسیار جذاب و خیره کننده هستند و جلوه ی خاصی را به منزل ما هدیه می دهد.

ساعت دیواری صنایع دستی اصفهان

ملیله کاری یکی از صنایع دستی اصفهان و زنجان است. در این شهر کالاهای نقره مانند سبنی، قندان، گیره استکان، گل سینه، ساعت دیواری و…با روش ملیله کاری ساخته می شوند.

صنایع دستی اصفهان دارای شهرت جهانی بوده و بسیاری از مردم دنیا ایران را با سوغات و صنایع دستی شهرهایی نظیر اصفهان می‌شناسند. صنایع دستی و سوغات اصفهان را در حاشیه میدان نقش جهان و در بازار قدیمی اصفهان می توان پیدا کرد.

صنایع دستی اصفهان قدمتی طولانی دارد به بلندای تاریخ، اوج رونق و شکوفا شدن این هنرهای زیبا در دوران صفویه بود، از آن زمان این مهارت از هنرمندان و استادان بزرگ، با روش استاد شاگردی نسل به نسل منتقل شد تا به امروز. صنایع دستی شهر اصفهان، پستی بلندی های زیادی داشته است. پس از رونق دوران صفویه بازار این حرفه در دوران قاجاریه از رونق افتاد و بعد از انقلاب مشروطه، جان تازه ای گرفت و خوشبختانه هنوز هم پابرجاست.

با عبور از بازارهای قدیمی اصفهان و وجود سوغات و صنایع دستی اصفهان، گردشگران خارجی و داخلی زیادی را در حال خرید و جست وجوی این آثار زیبا می‌بینید. صنایع دستی زیبای اصفهان شامل قلم زنی، میناکاری، خاتم سازی، ملیله کاری، پارچه قلمکار و فیروزه کوبی هستند.

ملیله سازی از ظریف ترین صنایع دستی اصفهان میباشد‌. این هنر زیبا نیاز به دقت، وقت و حوصله بسیاری دارد. گاهی در ساخت اجناس ظریف و زیبایی مثل گوشواره و گل سینه از زرگران و مینا سازان حرفه ای کمک گرفته می‌شود تا جلوه ی کار را چند برابر کنند. ظروف و اشیاء تزئینی بسیار زیبایی مثل ساعت دیواری ملیله کاری از این هنر ساخته می‌شود.

با حال و هوای خوش وارد بازار صنایع دستی اصفهان شوید و هنر هنرمندان این مرز و بوم را از نزدیک ببینید‌. هنرمندانی که سالیان سال با تلاش و بدون خستگی به آموختن هنرهای مختلف پرداختند تا ذوق هنری اصفهان پابرجا بماند.

در واقع وقتی وارد بازارهای صنایع دستی اصفهان میشوی محو هنرهای هنرمندان میشوی‌.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *