خاتم کاری از کهن‌ ترین هنر های ایرانی است. این هنر از شهر شیراز به وجود آمده است، هنر زیبا سازی سطوح یک شکل شبیه موزائیک در اشکال هندسی مختلف از جمله هشت ضلعی، مثلث های کوچک، لوزی و طرح های گوناگون می باشد.

خاتم‌کاری به شکل منظم هندسی گفته می شود. هنر خاتم کاری بر روی فلز،  استخوان، چوب انجام می دهند. خاتم و مس بسیار نفیس و ماندگار و هنر تلفیقی از صنایع دستی هستند. فروش جعبه دستمال خاتم کاری لولا دار را می توان در همین سایت دنبال کنید.

فروش جعبه دستمال خاتم کاری لولا دار

مراحل تولید جعبه دستمال خاتم کاری

مراحل تولید جعبه دستمال خاتم کاری محل تولید جعبه خاتم کاری در اصفهان می باشد در خاتم کاری ظرافت و نظم بسیار  است. جعبه دستمال شیک و سنتی زینت خاصی به خانه های ایرانی می بخشد. این محصول از جنس مس این امکان را می دهد که علاوه بر مقاومت بالا، شیک و گرانبها تر باشد، جعبه دستمال مسی شکل سنتی به خانه می بخشد و منبع آرامش در روح آدمی است. می توان خانه را با دیگر وسایل خاتم کاری تزئین کنید مثل: تابلو خاتم کاری، شمعدان خاتم کاری،‌ گلدان خاتم کاری و دیگر ظروف ختم کاری.

وسایل مورد نیاز برای خاتم کاری به عبارت زیر می باشد:                گیره فلزی، سوهان تیز، مغار، چکش، گاز انبر، اشکال هندسی صاب، متر فلزی، خط کش ثابت، خط کش تیره دار، گونیا، پرگار، پرس، اره سیم.

خصوصیات خاتم کاری که باید رعایت شود از قبیل: صاف بودن و خالی نبودن هیچ جای خاتم،  عدم تغییر رنگ و شکل،  یک نواختی رنگ و مصالح،  قرینه بودن اشکال هندسی،  بتونه کاری و ترمیم سازی نباید روی کار مشخص شود.  خاتم کاری هنری است که فقط  از دست نجاران زبر دست بر می‌آید.

خاتم کاری بر روی فلزی مانند مس به شرح زیر است:

سطح زیری کار از مس که به وسیله دست یا دستگاه پر می شود پس از صاف و صیقلی شدن استاد کار خاتم هایی به شکل منظم و یکنواخت را جدا و به سطح ظرف به کمک لاک پودر شده می چسباند .در آخر ظرف باید داغ باشد و لاک داغ شده به صورت یکنواخت و منظم در کنار هم چسبیده می شود  و در آخر ظرف را می سایند تا یک دست شود .

برای محافظت از سرما، گرما و رطوبت و براقی خاتم در گذشته از شیره درخت عاج استفاده می کردند ولی امروز از روغن پلی استر استفاده می کنند. این کار بسیار مهندسی شده و دقیق باید انجام گیرد. می توان از این هنر ایرانی به عنوان سوغاتی نیز استفاده کرد.

خرید مستقیم جعبه دستمال خاتم کاری

خرید مستقیم جعبه دستمال خاتم کاری خرید مستقیم جعبه دستمال خاتم کاری را به آسانی می توانید در همین سایت انجام دهید. خرید جعبه خاتم کاری که یک آثار ملی می باشد و بسیار ارزشمند و گرانبها است را از طریق مراکز و فروشگاه های اینترنتی نیز می توانید تهیه کنید شما با دیدن طرح های زیبا از خاتم کاری شده خانه ی خود را به شکل سنتی زیبایی در بیاورید. 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *